موسيقی مدرن

بازهم سلام<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

   خوبید دوستان

 

  راستش من تا یه مسئله ای فکرم را به خودش مشغول نکنه و برام جالب نباشه در موردش نمینویسم.برای همینه که اکثراً دیر به دیر به روز میکنم .

   چند روز پیش داشتم با ماشین دوستم از دانشگاه بر میگشتم و همراه هم موسیقی هم گوش میدادیم.در مسیر کم کم آلبومی رسید که آهنگهای خارجی نسبتاً قدیمی داخلش گلچین شده بود . این آهنگها که اکثراً سال ساختشون به قبل از سال 2000 بر میگشت به نظر من آهنگهای زیبایی بودن و به قول دوستم آهنگای زمان جوانی من بودن . بعد از اینکه چند آهنگ که گذشت نظر دوستم را در مورد این موسیقی ها پرسیدم و گفت: به آنگهای جدید ترجیهشون میده چون اکثر آهنگهای جدید به غیر از سر درد برای شنونده بهره دیگری ندارن و لذتی که باید برده بشود از آهنگای جدید نمیشه برد.

   بعد از جدا شدن از دوستم به این فکر افتادم که چرا موسیقی داره اینجوری میشه.چرا داره پوچ میشه . چرا گروههایی دارن برا خودشون صاحب سبک میشوند که در موسیقی هاشون اکثراً به غیر از توحین به افراد کار دیگه ای نمیکنند.

   حتی به آهنگهای خواننده های ایرانی هم دقت کنید میبینید که یه عده آمده اند سر کار و خیلی هم محبوبند که واقعاً چرت و پرت میخوانند . و فقط میخواهند آهنگ پر تحرک بسازند و به محتوا و هنر استفاده شده در کار اصلاً توجه نمیکنند . حتی بعضی از خوانندگان قدیمی هم برای اینکه از غافله عقب نمانند دارن در هر آلبوم چند آاهنگ بی محتوا که فقط آهنگ پر تحرکی داره ارائه میدن تا آلبومشون فروش برود .

   به طور مثال آهنگهای قدیمی تر ابی مثل ستاره های سربی،خاتون ، نون و پنیر ، ستاره دنباله دار و ... را با آهنگهای به روزترش مقایسه کنید تا متوجه پوچی آهنگهای جدید نسبت به قدیمی تر ها بشید البته در آلبومهای جدید هم آهنگهای زیبا و با محتوا هستن اما بی محتوا ها نمود بیشتری دارند یا سیاوش قمیشی یا بیژن مرتضوی که زمانی ویالونیست اول جهان بود اما الان آهنگهای جفنگ میخونه .

   یه زمانی ما با آهنگ مدرن تاکینگ کلی حال میکردیم اما الان طرف میخواهد با آهنگهای هوی متال حال کنه که واقعا سر درد میاره . الان متال بازا به مدرن تاکینگ میگن جواد تاکینگ و این نشون دهنده اینه که دوست دارم مخشون پوک بشه . درست مدرن تاکینگ هم آهنگهای پر تحرکی داشت ولی موسیقی زیبایی بود و صدای خواننده هم عالی بود. الان هرکی صداش کلفت تره موفق تره اخه بعضیا میخواهند لولو براشون بخونه گیر نمیارن میرن سراغ صدا کلفتها .

   الان موسیقی ها خیلی ها وحشیانه شدن و هر چی وحشی تر پر ترفدار تر مثل اون خواننده ای که تو یکی از کنسرتهاش یک نفر را رو سن کشت تا هیجان بیشتر شود.قبلاً ما موسیقی گوش میدادیم که آرامش داشته باشیم اما الان گوش میدن که خشونتشونو خالی کنند . این X پارتی ها هم از بلاهایی هست که موسیقی مدرن سر ما میاره و اونایی که موسیقی احمقانه ارزاشون نمیکنه میرن دنبال حماقتهای بزرگتر مثل X .

   ما انسانیم یا نه . انسان را برای انسانیتش انسان نامیدن و این موسیقی ها بیشتر شبیه مشت به سینه کوبیدن و اربده گوریلهاست تا موسیقی انسانی . مگر ما میخواهیم انسانیتمون را از بین ببریم که موسیقی انسانی را از بین میبریم . شما در خارج از ایران برای کنسرتهای سلن دیون که موسیقی انسانی تری میخونه میتوانید به راحتی بلیت بخرید و حتی تا هفته آخر هم بلیت هست اما گروه متالیکا روز اول فروش بلیتش تموم میشه چون مردم دوست دارن حتی برای چند دقیقه حیوانی زندگی کنند .

  این موسیقی جدید جز انقراض نسل انسانیت در غرب و به مرور در ایران چیز دیگه ای نداره .

   برید و یک آلبوم از مارک آنتونی یا جرج مایکل گوش کنید ببینید آرامش بیشتری دارید یا وقتی متالیکا گوش میدید .برید یه آلبوم از آلبومهای ابی گوش بدید و با کسانی مثل بنیامیم مقایسه کنید ببینم کدوم جذاب تره .

   یک مقدار به اعمالتون فکر کنید انحراف های کوچک با هم که جمع میشوند انسان را به عقبگرد وا میدارند . به موسیقی باید به عنوان یک فرهنگ نگاه کرد نه یک بی فرهنگی .

 

    

  موفق باشید

       خدا نگهدار

/ 5 نظر / 4 بازدید
آشنای دیرین

بد نيست . اما اگه متن های رمانتيکم تنگش بزنی بهتر ميشه.

شــــهلا

درود بر محمد جانم با برخی از حرفهات موافقم. ولی اینکه موسیقی مدرن را دوست نداری شاید بدلیل این است که در ایران شنیدن این موزیکها خیلی راحت نیست. منظورم اینه که مثلن در تلویزیون همیشه با شنیدن این موزیکها آشنا نیستی و برایت جا افتاده نیست. و اما موزیک قدیمی، حالا یا در ایران یا در اروپا یا آمریکا. میدونی برای خیلی ازنسل جوان ایرانیان اینور هم موسیقی های ایرانی مخصوصن موسیقی اصیل، چیزی برای گفتن نداره(البته من مخلص موسیقی اصیل هستم) ... سپاس که به کومه من آمدی و شرمنده که در تهران نتونستم باهات تماس بگیریم. فدای تو نازنینم و بدرود.

بی نام

سلام تقريبا موافقم. غير از موسيقی انگار همه چيز به سمت پوچ شدن ميره .در موسيقی نمود بيشتری داره ... . خيلی کم پيدا شدين !!! ان شالله که خيره . اينجا رو هم که چند بار بايد سر بزنيم تا يه خبر جديدی ازتون بشه ! موفق باشيد و التماس دعا

مريم

منم با شما موافقم اما همه که اين نظرو ندارن! هر کس سليقه ای داره! و سليقه ی هر کس در جای خودش محترمه! موفق باشی!

احسان

سلام بيژن هم هنوز ويولون زن اول جهان است اگه نمی دونی برو تحقيق کن و شعر های اين آلبوم جديدش هم خيلی با معناست هم خيلی آهنگ قشنگی داره پس اصلا حق نداری به اون توحين کنی قبل از اين که حرف بزنی حرفت رو مزه مزه کن بعد بگو